بناهای تاریخی نماد هویت فرهنگی
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٩  کلمات کلیدی: آثار تاریخی شهرهای ایران

میراث فرهنگی یادگار به جامانده گذشتگان ماست که بیانگر فرهنگ و تمدن گذشتگان یک ملت است.
 
آثار تاریخی باقیمانده از گذشتگان نشانگر روندحرکت انسان در طول تاریخ است، درواقع  بسیاری از آثار باقیمانده از گذشتگان حاصل از این تجربه ها بوده و از این نظر برای انسان ارزشمند است و از این طریق زمینه ‌های عبرت برای انسان فراهم می آید.
 
میراث فرهنگی هر کشور آئینه جان، اندیشه و معنویت آن منطقه است که گاهی در معرض بی توجهی و نابودی قرار می‌گیرد بنابراین آگاهسازی مردم به این میراثهای ارزشمند و برنامه ‌ریزیهای دقیق فرهنگی، عمرانی برای نگهداری از آنها امری ضروریست.

بنای تاریخی چون نمادی از هویت فرهنگی و بقای مردم آن منطقه و همچنین بخشی از میراث ملت ایران محسوب می شود در اکثر شهرهای قدیمی، بناها و بافتهای دارای ارزش تاریخی و فرهنگی در مناطق فرسوده شهری قرار دارند، متاسفانه عدم توجه به این گنجینه های تاریخی علاوه بر ایجاد مشکلات عمده و به دور ماندن از خدمات شهری برای ساکنان این محلات، بناها و بافتهای با ارزش تاریخی را نیز در معرض خطر تخریب قرار داده است. با انجام مطالعات اصولی در این زمینه شناخت عوامل ایجاد اختلال و بررسی نیازهای ساکنان این بافتها می توان علاوه بر ساماندهی و احیای کالبد شهری در این مناطق با هدف فراهم کردن بستر مناسب برای ارائه خدمات شهری به ساکنان می توان زمینه جذب گردشگران برای بازدید از محوطه ها و بناهای تاریخی را نیز فراهم کرد.

جدول ونمودار بناهای تاریخی ثبت ملی شده ومیزان پراکندگی آن در شهر های  مختلف