معماری سردرخانه های سنندج

یکی از فضاهای مهم در معماری بناهای سنندج که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، سردرسازی بناهای این شهر است. تعدد و کثرت سردرهای زیبا در سنندج موجب پیدایش معماری  ویژه با تفاوت ها و تمایزهای گوناگون شده است.

هنر سردرسازی در سنندج بستگی به وضعیت طبقاتی صاحبان آنها داشته و دارد. به عنوان مثال سردر خانه یک خانواده اعیان با سردر منزل یک پیشه ور تفاوت داشت؛ اما یک نکته در آن مشترک است، و آن حفظ اصول هنری و رعایت شئون معماری است.

با توجه به این اشاره موجز می توان هنر سردر سازی را با توجه به میزان سرمایه گذاری به دو نوع تقسیم کرد.

سردرورودی منازل اعیانی:

سردرهای منازل اعیانی عموماً دارای یک هشتی ، یا به صورت نیم دایره بود که در اطراف مدخل ورودی، حجره هایی با سکوهای وسیع اما کم عرض برای نشستن مراجعین منزل یا فرزندان صاحب خانه پدید می آورد. پس از آن، هشتی و دالانی مسقف قرار داشت.سردرهای منازل اعیانی عموماً دارای یک هشتی ، یا به صورت نیم دایره بود که در اطراف مدخل ورودی، حجره هایی با سکوهای وسیع اما کم عرض برای نشستن مراجعین منزل یا فرزندان صاحب خانه پدید می آورد. پس از آن، هشتی و دالانی مسقف قرار داشت.

 

 

 

 

سردرورودی منازل طبقه متوسط:

سردر سازی طبقه متوسط، چون پیشه وران، تجار، کاسب ها و... نیز به تبع اصول معماری سنتی ، عموماً به صورت هشتی و دهلیز و فضاهای باز و گاه بسته و طبعاً در ابعاد و اندازه های کوچک تر بود. در منازل طبقات اجتماعی پایین تر، عناصر خواجه نشین یعنی سکوهای داخلی و خارجی حذف می شد.

 

مهم ترین نکته ای که در سردرهای قدیمی منازل شهر سنندج به چشم می خورد، هنر آجر تراشی و نماسازی تزیینی این فضاها است که در سردر منازل اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی به اوج رسید. خلاقیت طرح و نقش های متنوع و هماهنگ و ترکیب عناصر تزیینی،  ویژگی منحصر به فرد این سردرها است. قوس های مورد استفاده عموماً از نوع نیم دایره و ابرویی بود و از طرح های هندسی و اسلیمی و گل  و بته ، به عنوان طرح های تزیینی استفاده می شد. از ستون نماها نیز به نحو بسیار ماهرانه بهره گرفته می شد.

/ 9 نظر / 156 بازدید
مجتبی

سلام.وبلاگ باحالی داری. واقعا میگم یک سر به سایت منم بزن. نظر یادت نره ها! funct.ir

قصه گو

پیشاپیش نوروز این آخرین سوسوی تمدن کهن دیرینیانمان را صمیمانه تبریک عرض میکنم و برایتان سلامتی و موفقیتهای روزافزون آرزومندم.[گل]

شهریار

سلام و درود یاد کتاب استاد حسین سلطان زاده افتادم این مطلب را بدون اجازه و با افتخار در صفحه شهر سنندج لینک کردم http://www.safarnevis.com/?p=1889 پیشاپیش سال نو را به شما تبریک عرض می کنم و امیدورام سفره هفت سینتان پر از سلامتی و سفر باشد.

رزآبی

خداوندا ........ در سال جدید ؛ زیباترین سرنوشت را برای دوستان من مقدر فرما ، بهترین ایام را برایشان رقم بزن و آنها را در تمامی لحظات در یاب ، نگاه پر مهرت را از آنها دریغ مکن ، همواره آنها را در پناه خود ایمن بدار و راهنمایشان باش .....[گل]

فرشته

سلام. سال نو و قالب نو هر دو مبارک. تندرست و شادکام باشید.

سلام

سلام و نوروز باستانی مبارک... مطلبی بود شایسته توجه. متشکرم

شیما و علی

سلام شاهین عزیز و تبریک مخصوص سال نو این بار هم مطلب زیبایی بود درخصوص معماری خاص سنندج. بازم به شما برای داشتن شهری به این زیبایی تبریک می گیم و برات سال خوشی رو آرزو می کنیم. موفق باشی

سلام

سلام به شما. استفاده کردم. متشکرم...