از قلعه زیویه تا قلعه آلبریه در موزه سنندج

زیویه

در راستای معرفی و شناسایی آثار و هنر زیویه ، 40 اثر کشف‌شده در قلعه باستانی زیویه که هم اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می شوند ، از 28 اردیبهشت به‌مدت یک‌ماه در موزه‌ی سنندج به‌نمایش در آمده است.

قلعه‌ی باستانی زیویه در 55 کیلومتری جنوب شرقی سقز و در شمال روستایی به همین نام بر بالای تپه‌ای طبیعی قرار گرفته است .

بعضی از آثار کشف شده که حاصل هنر مادها ، سکاها ، آشوریها و اوراتویی ها می باشد ارزش هنری بالایی دارند بطوریکه دو نمونه آن در جشنواره‌ی «هفت هزار سال هنر» شرکت داده شده است به گفته زهتاب کارشناس و امین اموال موزه‌ی ملی ایران زیویه دروازه‌ای به سوی هنر امپراتوری هخامنشی است.

پلاک سینه

گردنبند طلا

سرعقاب با پاهای شیر ازجنس طلا

دستپوش طلا

ریتون طلا

پلاک نقره وطلا

سینی نقره ای طلاکوب

پلاک نقره ای

ازجنس عاج:

آلبریه

در همین مدت بعضی از اسکلت های پیداشده در گورستان زاگرس که بدلیل تحقیقات باستانشناسی تاکنون به نمایش درنیامده بود نیزبرای اولین باردر معرض دید عموم قرار گرفت این اسکلتها مربوط به عصر آهن می باشند .براساس یافته های باستانشناسی و همچنین نزدیکی این گورستان به قلعه حسن آباد می توان حدس زد که اسکلت های کشف شده مربوط به ساکنان قلعه "حسن آباد" است .دکتر ابراهیم زارعی دانشیار گروه باستانشناسی دانشگاه همدان در مقاله ای که به "بررسی ساختار معماری دژ شهر یا قلعه حسن آباد" می پردازد معتقد است براساس موقعیت ترسیم شده در نوشته های آشوری ، به ظن قوی قلعه حسن آباد همان قلعه "آلبریه" در عهد باستان می باشد.

 

 

/ 3 نظر / 219 بازدید

[تایید]ایول خیلی باحال بود

شیما و علی

درود بر شاهین عزیز جالب بود. خیلی از این آثار رو از نزدیک تو موزه دیده بودیم اما هیچ وقت فکر نمی کردیم مال سنندج باشه. موفق باشی

فرشته

سلام آقا شاهین. چه خوب بود این موزه گردی... اون آثاری که میگید موزه ملی نگهداری میشن رو من ندیده بودم! ممنون از گزارش تصویری