سید علی اصغر کردستانی

سید علی اصغر کردستانی در سال ۱۲۶۰ شمسی در روستای صلوات آباد نزدیک سنندج به دنیا آمدوی هم عصر مرتضی نی داوود،قمر المولوک وزیری ،درویش خان و... بوده است سید با تلفیق صدای خداداد وصوت داوودی خویش بهمراه اشعار پرمحتوای شاعرات توانای کرد در قالب الحان ومقامهای ایرانی توانست با سازهایی نظیر تار،کمانچه،نی،تنبک و ویلن آثار گرانقدری بیافریند که او را در زمره خوانندگان بیادماندنی ایران زمین قراردهد آثار موسیقایی این استاد گرانمایه جزو گنجینه های فاخر موسیقی ایران بوده وچون برگی همیشه سبز از تاریخ موسیقی کردستان راهنمای رهروان موسیقی اصیل ایرانی خواهد بود. سید نظام الدین پدر سید علی اصغر که خود از مردان مشهور دینی ومرد پرهیز کاری بود سید را به شهر اورد ودر مسجد دار الاحسان (مسجد جامع سنندج)به مکتب شیخ عبد المومن پدر ایت الله مردوخ سپرد تا از محضر ایشان کسب فیض کند وقرائت صحیح قران را بیا موزد سید سالیان درازی از عمر خود را به فراگیری قران پرداخت و بعد از مدتی در قرائت استادی بی نظیر شد چنانکه آوازه او از مرزها در گذشت .پدر بارها اورا از خواندن در ملا عام منع و سر زنش کرده بود و سید با کمال احترام در جواب پدر گفته بود: انچه نعمت خداست به همه تعلق دارد و نباید آنرا از خلایق دریغ کرد و اگر خواندن الحان از روی حقیقت و درستی به جانب معنویات باشد مانند صدای پرندگان خالی از محرمات خواهد بود . شهرت و آوازه‌ی سید ، آن مرد هنرمند نامی کرد ، جدای از حسن و موهبت خدادادی صدایش ، در حالی به اوج خود رسید که پس ازگذشت 72 سال از وفاتش ، محمدرضاشجریان استاد بلامنازع موسیقی سنتی ایران را برآن داشت تا ضمن اجرای آهنگ "غه‌مگین و دل په‌شیوم، بروانه باری لیوم" وی در کنسرت کردستان عراق ، این چنین درباره وی سخن بگوید: سید علی اصغر کردستانی بدون شک ازاساتید پیشاهنگ و پیشرو در زمینه آوازاست و ما در آوازهایمان از سبکهایایشان بهره می بریم.

انچه از صدای سید و نحوه اجرای اهنگهایش مشخص است این است که سید به طور مسلم موسیقی ایرانی را می شناخته است اما چگونه ودر کجا و با چه امکاناتی به این شناخت رسیده است جای بحث و گفتگو است .طبق نوشته اقای عباس کمندی چون در ان زمان وقبل از رفتن سید به تهران ، سنندج مدت یکسال تبعید گاه عارف قزوینی شاعر و ترانه سرای معروف ایران بود و چون عارف به منزل خوانین سنندج رفت و امد داشت مسلما صدای سید از نظر عارف مکتوم نمانده و احتمالا جلساتی با هم داشته اند . با توجه به نوع تحریرات صدای سید وشباهت ان به اهنگهای عارف قزوینی به احتمال قوی سید موسیقی را از عارف اموخته ویا حد اقل نحوه صوت پردازی سید بدون دخالت عارف نبوده است و اگر غیر این باشد سید خود ابداع کننده این سبک در موسیقی کردی است نحوه پرداخت تحریرات ریز و مکرر وکش دادن صدا در نهایت جمله‌ها مختص خود سید علی اصغر است و این سبک خوانندگی بجز در زادگاهش صلوات اباد محل ومکان دیگری در کردستان ندارد. استاد سید علی اصغرکردستانی اهنگهای اصیل کردی زمان خود را به سبک خود خوانده است وبا تحریرات ریز صدا بر ملودی انها افزوده است .بعضی از اثار سیدتوسط برخی از خوانندگان معاصرباز خوانی شده است ازجمله کاست زردی خزان ارسلان کامکار و قسمتی از کاست فلک باخه وان با صدای سید جلال الدین محمدیان و نیز تصنیف‌های دردی هجران و رفیقانی طریقت      و  وه ک با زو بن باصدای خواننده بسیار توانا کرد زنده یاد استاد حشمت اله لر نژاد   . استاد علی اصغر کردستانی خواننده بزرگ کردستان در سال ۱۳۱۵ شمسی در زادگاهش روستای صلوات اباد چشم از جهان فرو بست اما صدای گرمش تا ابد نوازش گر گوش و جان مردم کرد زبان خواهد بود .

-          ماخذ برخی از مطالب ویکی پدیا

 

/ 2 نظر / 30 بازدید
محمد

سلام درکنسرت کردستان استاد شجریان ازسید علی اصغر کردستانی به عنوان استاد خود یاد کرد .

لیلی

سلام اگه وقت کردی به فروشگاه من هم سر بزن. هر چیز بهداشتی که بخواهی توش پیدا میشه. قربونت سر بزن. تازه اگه عضو بشی فروش ویژه ها رو بهت ایمیل می کنم. تو قرعه کشی ها هم شرکت داده می شی. راستی برام تو تماس با ما بگو سایتم خوب بود یا نه؟ ممنونم قربانت فعلا بای