دو رویداد فرهنگی باارزش در حوزه حفظ واحیاء میراث تاریخی

1-    ساخت مجتمع تجاری در محل ساختمان مخروبه باحفظ وبازسازی بنای بیرونی  

 مجنمع تجاری طلافروشان زمرد در محل یک ساختمان قدیمی مخروبه واقع در خیابان انقلاب سنندج که نمای بیرونی آن  دارای آجر کاریهای ریز با نقوش زیبا از دوره اول پهلوی است در حال ساخت می باشد به دلیل تخریب بخش زیادی از نمای بیرونی وهمچنین هزینه زیادی فرایند مرمت وبازسازی، کارفرمای پروژه با توجه با مختصر آشنایی که با ایشان دارم اصرار بر تخریب آن داشت .

خوشبختانه مدیر سازمان میراث فرهنگی وگردشگری بعنوان یکی از صادر کنندگان مجوزساخت که جا دارد از ایشان(آقای میمنت آبادی) نامی به نیکی برده شود صدورمجوز آنرامنوط به بازسازی واحیاء نمای بیرونی آن کرد ، علیرغم سوء برداشتهای که از اصرار ایشان شد(بنا به گفته کارفرما) ، پافشاری کارفرمای پروژه به تخریب کامل ساختمان راه به جایی نبرد و جلوی تخریب نمای بیرونی این ساختمان مخروبه  که دارای ارزش تاریخی است گرفته شد و امروزبه شکل رضایت بخشی بازسازی شده

تا اینچنین : ؛ خوشحالم علیرغم بار مالی زیادی مرمت این اثر باعث حفظ بنای باارزش در شهرشده ؛ هم رضایت کارفرمارا به دنبال داشته باشدوهم باعث خشنودی دوستداران میراث فرهنگی وتاریخی شود .

در کارنامه این مدیر برگیری از ساخت پل عابر پیاده برقی در همین محدوده بدلیل ناهمخوانی با بافت این منطقه وآسیب رسانی به آن وجود دارد .

2-     همکاری و تعامل نهادهای مردمی در بازسازی عمارت خسرو آباد

اعتبار اندک میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در چند سال اخیر دست در دست بی تخصصی وکم هوشی برخی از مسئولین ،خسارات جبران ناپذیری بر حوزه حفظ و احیاء این سازمان درسراسر کشور وارد کرده است ، اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود گاهی در میان این تنگناها وکم هوشی ها ، خلاقیت ها وحرکت های ناب توسط نهادهای مردمی برای جبران این کمبودها روی میدهد که اگر برآن نهضت بیداری حفظ آثارتاریخی گذاشته شود غلو نشده ، سال گذشته برای اولین بار چراغ این حرکت فرهنگی دراستان روشن شد  ونهادهای مردمی زیر نظر کارشناسان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به یاری این ادره شتافتند و اقدامات ارزشمندی را برای احیاء، مرمت و بازسازی عمارت تاریخی خسرو آباد انجام دادند ....امید است دامنه این اقدام فرهنگی وسعت بیشتری به خود بگیرد.

/ 3 نظر / 40 بازدید
شیما و علی

درود بر شاهین عزیز و سپاس از شرح این اقدام فرهنگی جالب. امیدواریم که ماها هم یادبگیریم به خدا میشه از این گنج های ارزشمند قدیمی به مراتب بیشتر از تخریبشون بهره برد. شرمنده که دیر به دیر سر می زنیم موفق باشی[گل]

علی عباس

دست درست

علی

سلام دوست عزیز بسیار زیبا و جالب می نویسید .