تمام بزرگان هنر وموسیقی کردستان

استاد حسن کامکار از زبان خودش :

من در سنندج به دنیا آمدم . کردستان محیط خاصیست طبیعت کردستان با موسیقی آمیخته است . بی اغراق در همه جا نشانی از موسیقی هست . در خانقاه و در باورهای مذهبی ، و در طبیعت بکر و ذهن بی آلایش مردم که همه رویاها و حسرتهایشان را در موسیقی جلوه گر میبینند . این روزها رسم شده که میگویند من از کودکی عاشق موسیقی بودم . راستش من دلبسته موسیقی بودم . درست مثل خیلی های دیگر ، اما من به این احساس وفادار هم ماندم .شاید چون نیازش را بیشتر احساس میکردم . موسیقی با هر شکل و قالبی مرا به خود جلب میکرد . صدای دف ، صدای تنبور ، صدای ساز و دهل مرا به شکل عجیبی مجذوب خود میکرد . ساعتها می ایستادم و به آوای دراویش گوش می دادم . سراپا گوش میشدم . البته در آن موقع موسیقی جز در نزد خواص ، مورد احترام نبود و طبیعی است که اهل موسیقی هم حرمت چندانی نداشتند . مطرب بودن مترادف انجام دادن کاری پست و نکوهیده بود و مثل یک داغ ننگ جلوه میکرد . به همین خاطر علاقه من به موسیقی با رضایت و موافقت پدرم رو به رو نشد . پدرم سخت مخالف پرداختن من به آموختن موسیقی بود . اجازه نمیداد ساز بزنم . اما مادرم مدافع من بود . مرا تشویق میکرد . شاید آنچه مرا شیفته موسیقی کرده بود ، در دل او هم شوری در افنکده بود . سرانجام اختلاف پدر و مادرم بالا گرفت و کار به جدایی آنها انجامید . بدین ترتیب من راه موسیقی را در پیش گرفتم ..... با زحمت زیاد و مشکلاتی چند توانستم چند شاهی جمع کرده و از علی‌خان «تار» خریده و در خفا تمرین کنم، ولی هر‌چند پدر و سایر افراد فامیل دور و نزدیک آن را بر سرم می‌شکستند، البته نه اینکه مخالف باشند که من ساز یاد بگیرم، بلکه معتقد بودند که باید به کارهای دیگری رسیدگی کرد». (چقدر شبیه من فکر مبیکرد).

 

حسن کامکار در سال 1301در سنندج به دنیا آمد.وی به عشق فراگیری موسیقی در سن ‌١٠ سالگی وارد ارتش شد، چون در آن زمان ، تنها مکان برای ارتباط با موسیقی، گروه موزیک ارتش بود.

حسن کامکار در سال ‌1340 اولین هنرستان موسیقی کردستان را تاسیس کرد و نیز در حدود سال‌های ‌1346 و 1347 توانست ‌۴ گروه موسیقی تشکیل دهد که یک گروه را کودکان تشکیل می‌دادند. استادحسن کامکار علاقه داشت که فرزندان خود نیز در این عرصه گام بگذارند و نیز به علت استعدادی که در فرزندانش وجود داشت آنها با تربیت پدر و با راهنمایی‌های او توانستند موسیقی را فراگیرند. و هم اکنون جزو بهترین و اثرگزارترین نوازندگان ، خوانندگان و مدرسان موسیقی کشور به حساب می آیند.

 

وی دارای 8 فرزند (هوشنگ، بیژن، پشنگ، ارسلان، قشنگ، اردوان، اردشیر و ارژنگ) نوازنده و آهنگساز است. هوشنگ کامکار که در زمینه آهنگسازی تحصیلات آکادمیک دارد آثار زیادی برای ارکستر بزرگ و همین طور برای سازهای ایرانی ساخته است.همچنین در زمینه کمانچه، اردشیر کامکار توانست تحولاتی را ایجاد کند.اردوان کامکار نیز سبک خاصی در نوازندگی سنتور ایجاد کرده است.ارسلان نیز نوازنده چیره دستی در ویولون است.قشنگ کامکار، نیز از بانوان برجسته در زمینه موسیقی به شمار می‌رود.استاد حسن کامکار موسس گروه کامکارها است و اولین ارکستر خانوادگی کامکارها در سال ‌١٣۴۴ شکل گرفت.استاد حسن کامکار در سال 1371 چشم از جهان فروبست و پیکرش در جوار بقعه متبرکه امامزاده طاهر(ع) کرج به خاک سپرده شده است .

 

 

/ 2 نظر / 28 بازدید
قصه گو

همیشه برایم جای سئوال بوده که این عشق به موسیقی که در رگهای مردم کردستان جاریست از کجا نشأت میگیرد. بدون شک بهترین گروههای موسیقی ایران از آن کردهاست.امیدوارم جوانان سنندج هم میراث داران خوبی برای کامکارها باشند.

شیما و علی

سلام کامکارها حق بزرگی به گردن موسیقی ایران و از اون مهمتر موسیقی کردستان دارن برای همشون احترام خاصی قائلیم.